Hova tovább? – Pályaorientációs fórumok diák szemmel

Ahogy korábban írtunk róla, a humán kapacitások fejlesztése a helyi tudástőke gyarapítása céljából elnevezésű projekt keretében információs fórumokon ismerkedhettek lehetőségeikkel a pályaválasztás előtt álló tanulók. A témáról Pangert Evelinnel, a Kodolányi János Egyetem Hallgatói Önkormányzatának (HÖK) elnökével, az intézmény tanulójával beszélgettünk.

A projekt keretében megvalósuló programokon a fiatalok közvetlen kapcsolatba kerülhettek a közép- és felsőfokú képzőintézményekkel, valamint a gazdasági élet szereplőivel is.

– A pályaválasztás mindenki életében egy fontos döntés, ezért remek lehetőség, ha közvetlen kapcsolat által kaphatunk információkat a képzőintézményektől. Az önismeret egy nagyon fontos lépés ahhoz, hogy tudjuk, mit szeretnénk csinálni a jövőben, mi az a munkakör, az a hivatás, amelyben ki tudunk majd teljesedni, megvalósítva önmagunkat. Ehhez segítségül szolgálhat egy ilyen rendezvény – ismertette Pangert Evelin.

Mint mondta, a fórumon megtudhatták a fiatalok, hogy milyen szakma, végzettség szükséges az egyes ágazatokban való elhelyezkedéshez, illetve megismerhették a helyi üvegipar, a gépipar, az egészségügy, valamint a turizmus-vendéglátás lehetőségeit is, személyes példák, tapasztalatok alapján. Emellett az előadások alkalmával a megfelelő önéletrajz készítéséről és a hibák elkerüléséről is szó esett.

A Hova tovább? Pályaorientációs eseményen Pangert Evelin is tartott előadást.
– Előadásom célja az volt, hogy bemutassam a Kodolányi János Egyetemet hallgatói szemmel. A bemutatót dr. Malatyinszki Szilárd, központi székhely igazgató kezdte, a szeptemberben induló szakjaink, és azok elvégzéséhez szükséges kritériumok ismertetésével, majd átadva nekem a szót, folytattam a hallgatói élet bemutatásával. Véleményem szerint úgy a leghitelesebb az egyetem népszerűsítése, ha egy oda járó hallgató meséli el a saját tapasztalatait, benyomásait – magyarázta.

Hozzátette, mint HÖK elnök, nagy megtiszteltetés volt számomra, hogy a neves szakemberek mellett, én is tarthattam előadást.

– Mint fiatal, igazán hasznosnak tartottam a helyi lehetőségek ismertetését, azok pozitív és negatív oldalát is bemutatva. Mivel a turizmus-vendéglátás szakon tanulok az egyetemen, így legjobban az “Életpályamodell a turizmus-vendéglátásban” című előadás nyerte el a tetszésemet – mondta Evelin.  

A HÖK elnök úgy fogalmazott, véleménye szerint manapság diploma nélkül kevesebb eséllyel indul egy pályakezdő munkavállaló az állásinterjún.
– Nem mindenáron kell megszerezni a diplomát, viszont előny a “versenytársakkal” szemben, ha van. Emellett egyfajta büszkeség is a fiatal számára, hogy sikerült megszereznie. Általában nagyobb a karrier építési lehetőség, magasabb szintű az általános műveltség, illetve úgy vélem, magasabb átlagkeresettel is számolhatnak a diplomások – sorolta a fiatal hozzátéve: meglátása szerint, a mai világban szinte csak hiányszakmák vannak, nagy a munkaerőhiány ebben a térségben is, azonban a turizmus-vendéglátásban sok lehetőséget lát.

Pangert Evelin zárásként a fiatalokhoz szólt, véleménye szerint, ha el szeretnének helyezkedni nagyon fontosak az alábbi tényezők: a jó kommunikációs készség, a nyelvtudás, a problémamegoldó képesség, a pontosság, a megbízhatóság, és az együttműködésre, csapatmunkára való hajlandóság, mindemellett manapság elengedhetetlenek az alapszintű számítástechnikai ismeretek is.

Megszakítás