Mozgásfejlesztés játékosan otthon is!
A projekt keretén belül öt településen nyolc óvoda számára nyílt lehetőség mozgásfejlesztő foglalkozásokon való részvételre, és emellett az intézmények mozgásfejlesztő játékokkal is gazdagodtak. Ezek az eszközök fejlesztik többek közt az egyensúlyt, a mozgáskoordinációt, a téri tájékozódást, az emlékezetet és a figyelmet, valamint a kommunikációs és a szociális kompetenciákat is. De a gyerekeknek nem csak az óvodában, hanem otthon is szükségük van a koruknak megfelelő, rendszeres a mozgásra. Az alábbiakban található játékok segítik csemeténk fejlődését, hasznos és élvezetes időtöltést kínálnak számukra. Ezek az ötletek segítséget nyújthatnak az óvodai szünetekben és akkor is, ha esetleg a járványügyi helyzet miatt ismét a négy fal között maradnánk gyermekeinkkel.
A gyerekek imádják a kihívásokat! Ők különösképp vágynak arra, hogy egy kicsit túllépjenek a saját határaikon, és kipróbálják magukat valami új és extrém dologban. Nem kell flancos játszóházba vinnünk őket ahhoz, hogy jól megmozgathassák magukat. Készítsünk nekik otthon, házilag izgalmas exatlon pályát! Az elnevezés valójában csali, de ha csak azt mondjuk a gyerkőcnek, „Gyere, itt egy akadálypálya!” az nem lesz számára annyira vonzó, mint az exatlon szó. Mert ez valami komolyat, valami igazán nehezet és felnőtteset takar, amibe sokkal nagyon élvezettel fog belevágni. A továbbiakban olyan játékos, mozgásfejlesztő feladatokat fogunk bemutatni, amit a lakásban is végre tudnak hajtani még az óvodás korú apróságok is.
1) Ne érj a lézersugárhoz!
Keressünk egy vastag és erős ragasztószalagot! Húzzunk ragasztócsíkokat a szoba szembeeső falai közé! A gyerkőc feladata, hogy átjusson a szoba egyik végéből a másikba úgy, hogy közben nem ér a „lézeres riasztóhoz”. Csemeténk játék közben egy perc alatt akcióhősnek érezheti magát.
2) Át a forró lávatengeren!
Tegyünk kisebb párnákat a padlóra, egymástól 15-20 cm távolságra! Az elsőtől az utolsóig úgy kell elérnie gyermekünknek, hogy közben a lába nem ér le a talajra. Mesét is szőhetünk a játék köré. Lehetnek a párnák kövek, a padló pedig egy krokodiloktól hemzsegő folyó, de a párnákat elképzelhetjük sziklacsúcsokként is, miközben a forró lávatengeren próbálunk átjutni.
3) Mentsük ki kis kedvenceinket!
A feladat az előző kiegészítése. Miközben átkelnek a gyerekek a párnákon, vigyék magukkal kedvenc plüsseiket is! Mentsék meg őket úgy, hogy kettőt a karukban fognak, egyet pedig a fejükön visznek egyensúlyozva. Így még nehezebb, izgalmasabb és sokkal mókásabb lesz a játék.
4) Csipeszujjak
Szórjunk apró, de nem éles tárgyakat a földre, például zsebkendőt, lufit, műanyag kanalat, hajgumit, összegyűrt papírlapot stb. A gyermek feladata, hogy a lábujjait csipeszként használva eljuttassa a kihelyezett tárgyakat A pontból B pontba! Nehezíthetünk a játékon, ha a célpontot viszonylag magasra helyezzük, így nem elég eljuttatnia a tárgyakat odáig, hanem fel is kell emelnie azokat.
5) Piros és kék tappancsok
Adjunk két papírlapot a gyermekünk kezébe! Feladata úgy eljutni egyik helyiségből a másikba, hogy csak ezekre lép. Miközben az egyiken áll, a másikat maga elé kell tenni, és arra át kell lépnie. Ha ez megvan, felveheti a mögötte lévőt, és azt helyezheti a lába elé. Nehezíthetünk a feladaton, ha két különböző színű papírt adunk csemeténknek és meghatározzuk, hogy a piros lapra csak bal, a kékre pedig csak jobb lábbal léphet.
6) Célba dobás
Egyszerű, de nagyszerű játék a célba dobás. Keressünk egy papírdobozt, egy műanyag szennyeskosarat vagy bármit, amibe bele tudnak találni a gyerekek az összetekert zoknikkal. Ha már nagyon jól megy a játék, helyezzük messzebbre vagy magasabbra a célpontot, vagy kössük be a gyerkőc szemét. Megkérhetjük arra is, hogy használja az ügyetlenebbik kezét, dobjon célba azzal. Aggathatunk a magasba plüssöket, ezeket is eltalálhatják a gyerekek a zoknikkal. Ha nem túl erősen rögzítjük azokat, külön élmény lesz számukra, ha a dobástól le is esnek a játékok a magasból.