Interdiszciplináris informatika képzés a Kodolányin – Modern, bővülő tudás és tapasztalat csere
Interdiszciplináris informatikai képzés indult a Kodolányi János Egyetemen a személyes gondoskodást végző szakemberek számára. Az oktatás célja, hogy a humán közszolgáltatásban dolgozó szakemberek elsajátítsák azt a tudást, melynek segítségével az informatikát tudatosan, hatékonyan és biztonságosan tudják használni munkájuk során.
A képzés célja, hogy olyan tudást adjanak a humán közszolgáltatásban dolgozók számára, amelyek segítik hétköznapi életüket, a munkában való tevékenységüket, karrierjüket. Ennek megfelelően dolgozták ki a képzés tartalmát, a megvalósításra pedig úgynevezett „blended” formában került sor.
– Azaz ötvöztük a hagyományos, személyes és az online tanulási lehetőséget. Elektronikus tananyagaink egyszerűen, internetes csatlakozás után érhetők el online portálunkon. Az oktatási anyagok egyes moduljai szöveges, képes tartalmakból, szakértői videókból, interaktív feladatokból állnak. A képzések nagy előnye, hogy helyben és időben való kötöttség nélkül zajlanak, a résztvevőknek nem szükséges alkalmazkodniuk a tanárhoz és a csoport többi tagjához – ismertette Dancsó Tünde, a képzés oktatója. A vele készített interjú során kifejtette, hogy az informatikai eszközök, szoftverek az élet minden területén megjelennek, és azok használata során egyre komplexebb folyamatok megvalósítására kerül sor – erről szól az interdiszciplináris informatika.
Célcsoportként a humán közszolgáltatásban dolgozó szakemberek kerülnek a fókuszba, a tartalom az ő igényeikre szabva lett kialakítva. Értjük ezalatt például: a házi segítségnyújtásban, a fogyatékosok gondozóházában, a gyermekjóléti szolgálatnál, a javítóintézetben, a pszichiátriai betegek lakóotthonában vagy egyéb humán közszolgáltatási területen dolgozókat.
– Elsősorban azért őket szólítottuk meg, mivel szociális területen dolgozókként nap mint nap sok emberrel találkoznak. A képzésen elsajátítható tudással munkájuk hatékonyságát nagymértékben elő tudjuk segíteni – tájékoztatott az oktató.
Dancsó Tünde kiemelte, a képzés az informatika több területére kiterjed: elsősorban a szoftverekre, weblapokra.
– Olyan oldalakat ismernek meg a szakemberek, amelyek munkájukat hatékonyabbá tehetik. Többek között összehasonlítjuk a mobilis és asztali informatikai eszközöket, megnézzük az operációs rendszer funkcióit, valamint azt, hogy hogyan használhatják ezeket munkájuk során. Emellett kitérünk a felhő-szolgáltatásokra, amely a legjobban fejlődő ága az informatikának, hiszen ma már ritkábban használunk adattárolásra eszközöket, inkább a felhőben raktározzuk azokat – sorolta. A képzés során kérdőíveket is készítünk, amelynek segítségével a szakemberek igényfelméréseket tudnak végezni, így emberközpontúbbá válhatnak az általuk nyújtott szolgáltatások.
Mint mondta, a megújulás, a kreativitás, az innováció minden szakmában fontos. A hétköznapok során, amikor operatív munkatevékenységeket folytatunk, nem érünk rá a jövőbeni célokkal foglalkozni.
– Egy ilyen képzés azonban megfelelő terepet ad ahhoz, hogy gondolkozzunk, összegyűjtsük tudásunkat és új utakon induljunk el. Ez mindenképpen kulcsfontosságú lehet ez az oktatáson résztvevők számára – hangsúlyozta Dancsó Tünde.
Ez a továbbképzés is Orosházán, Tótkomlóson, Kardoskúton, Kaszaperen és Nagybánhegyesen dolgozó szakemberek bevonásával valósul meg.
– Minden településnek megvan a saját stratégiája és szervezeti kultúrája. Ezek a kultúrák, mikor találkoznak, többé válnak általa. Találkoznak a módszerek, a kultúrák, a résztvevők pedig megismerik egymás jó gyakorlatát, így tanulhatnak egymástól. A képzésben résztvevők mindenképpen gazdagabbak lesznek az oktatás során – zárta a gondolatait Dancsó Tünde.