Kitüntetett egyesület
Honlapunkon időről időre bemutatkozási lehetőséget biztosítunk a konzorcium településein dolgozó civil szervezetek számára. Most a Nagycsaládosok Orosházi Egyesületének vezetőjével, Benedek Szilviával beszélgetünk.
A huszonkét tagcsaláddal, 1991. május 17-én megalakult egyesület célja, a jövő generációjáért érzett felelősségre, az élet, az anyaság tiszteletére nevelés. A nagycsalád értékeinek felmutatása a társadalom felé, a családok egymást segítő közösséggé szervezése. Az elnök büszkén mondja, hogy az egyesületnek, a 29 évvel ezelőtt meghatározott céljain az azóta eltelt hosszú időben semmit sem kellett változtatnia.
Tevékenységük alapvetően négy fő részből áll. A családi együttlétet szolgáló programok, a családokat segítő programok, az egyesület működését segítő programok szervezése és megvalósítása, továbbá a regionális feladatok ellátása.
– A célok érdekében segítjük családjainkat, szorgalmazzuk tapasztalat cseréjüket, rendezvényeinkkel lehetőséget biztosítunk szabadidejük hasznos és kulturált eltöltésére, valamint elősegítjük az egymást követő nemzedékek harmonikus viszonyának kialakulását.
Egyesületünk jelenlegi 198 tagcsaládja területi szerveződés szerint 11 csoportot alkot a városban. Kapcsolatrendszerünk többszintű. A csoportok vezetői közvetlen kapcsolatot tartanak a családokkal és kapcsolatot tartanak az egyesület vezetőségével is.
Személyes kapcsolattartásra van lehetőség heti 2 alkalommal minden tag számára. Telefonon rendelkezésre állnak az egyesület vezetőségi tagjai és egyes feladatkörök szervezői is.
Tagcsaládjainknak rendelkezésére áll az egyesület belső internetes levelezőlistája, 170 családot tudunk így elérni .
A szociálisan rászoruló családok számára napi szintű segítséget nyújtunk a Magyar Élelmiszerbankkal és a Tescoval közös Élelmiszermentés program keretén belül. Segítő tevékenységünk a nehéz sorsú családok felé külön odafigyelést igényel. Igyekszünk közvetíteni és felkutatni azokat a forrásokat, amellyel kitűzött célunkat el tudjuk érni, segíteni és javítani tudunk családjaink életminőségén.
Városi szinten érdekképviseleti tevékenységet végzünk a Szociális Bizottságban, a Szociális Kerekasztalban és az Ifjúságpolitikai Kerekasztalban. 2019. évtől jómagam vezetem a Helyi Esélyegyenlőségi Stratégia Nők munkacsoportját. Egyik fontos célunk, hogy még tovább tudjuk terjeszteni a nagycsaládos nők érdekeit is.
Rendszeresen részt veszünk a városi rendezvények szervezésében és lebonyolításában is. A NOE Dél-Alföldi régiós titkárnak önkénteseinkkel segítünk a régióban – foglalja össze Benedek Szilvia.
Szinte havi rendszerességgel szervezünk szabadidős tevékenységeket, közös találkozási lehetőségeket. Ezek az alkalmak kötődhetnek az ünnepekhez, de a spontán kikapcsolódást is szolgáják, pl. szalonnasütés, bográcsozás, különböző vetélkedők, játszóházak, és kézműves foglalkozások.
Programjaik nyitottak, és lehetőséget adnak a városban élő nem nagycsaládos családok számára is az aktív részvételre.
A lelkiismeretes munka elismeréseképpen az egyesület megkapta az „Orosháza Városért” díjat, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete pedig a legmagasabb elismeréssel, NOE díjjal tüntette ki.
Az egyesület vezetősége és számos tagcsalád is bekapcsolódott a projektünk több rendezvényébe, ezért természetesen kíváncsiak voltunk az egyesületi elnök véleményére projektünk céljaival és tevékenységével kapcsolatosan is.
A projekt egyik fő célja a helyi humán közszolgáltatások fejlesztése akár minőségi, akár mennyiségi tekintetben, illetve a szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása a konzorcium településein. Az egyesületen keresztül több, mint 100 családdal vannak kapcsolatban, mit tapasztal, milyen téren van leginkább szükség ezekre a fejlesztésekre? Hogy látja a helyi humán közszolgáltatások helyzetét, elérhetőségét?
– A családjaink érdeklődése elsősorban a szociális, gyermeknevelési és idősgondozási területekre fókuszál. Ideális lenne fórumokon, workshopokon keresztül gyakorlati tanácsokkal segíteni, valamint egyes esetekben akár jogszabályi háttérrel információs napokon lehetőséget adni az érdeklődőknek. A helyi humán közszolgáltatások alapvetően elérhetőek, bár szükségesnek látnám, hogy nagyobb nyilvánossággal és több megjelenéssel láttassák magukat, mint lehetőséget azoknak, akik tanácstalanok egy-egy megoldásra váró helyzetben.
Miért tartja fontosnak, hogy az egyesület képviseltesse magát az ilyen jellegű szakmai rendezvényeken, mint például a munkacsoportos megbeszélések?
– Ezek a szakmai megbeszélések változatos és igen aktuális témákat öleltek fel. A képviselet azért fontos, mert az itt szerzett tudással és gyakorlatias és érthető előadásokon hallott információkkal a tagság azon rétegnek tudunk segíteni, akiknek az adott témával kapcsolatban kérdéseik, vagy problémájuk van, másrészt a résztvevő szervezetek közötti további kapcsolat építés lehetősége akár egy közös együttműködés esélyét is előre vetítheti.
A projektben számos rendezvényt bonyolítottak le, melynek az egyesület, mint szervezet, illetve a családok célcsoportja volt. Milyenek voltak a tapasztalataik?
– Több ilyen rendezvényen is részt vettünk. Az egészségnapot kiemelten fontosnak tartottam, hiszen itt kicsik-nagyok-felnőttek megtalálták az érdeklődésüknek megfelelő elfoglaltságot úgy, hogy közben informálódhattak az egészséges életmóddal kapcsolatban. A sport bemutatókat, és az egészség felméréseket kimondottan hasznosnak találták.
A mesedélután inkább a kisebb gyermekes családokat szólította meg, a visszajelzések alapján jó hangulatú, kedves alkalom volt együtt tölteni egy új közegben az időt másokkal is.