Modern mentálhigiéniai képzés a Kodolányin
Mentálhigéniai prevenció specialista képzést tartottak a közelmúltban a Kodolányi János Egyetemen. A személyes gondoskodást végző szakemberek számára szervezett oktatáson a résztvevők elsajátíthatnak többek között szakmai tevékenységüket befolyásoló és segítő kapcsolatkezelési és konfliktuskezelési stratégiákat is.
A 30 órás Mentálhigéniai prevenció specialista Képzés hat órás, személyes részvételt igénylő kontaktnappal kezdődik, ahol a résztvevők megismerkednek a képzés tematikájával, és az elektronikus oktatóanyagot tartalmazó felület használatával. Ilyen kontaktnapot tartottak a képzésen résztvevőknek november 16-án a Kodolányi János Egyetemen.
– Ezt követően 24 órát szükséges eltölteni az e-learning felületen, amely végig vezeti a felhasználókat a képzés teljes tartalmán. A képzés folyamán a tutor segíti a résztvevőket a kitűzött tanulási célok elérésében és a követelmények teljesítésében. Ellenőrzi, figyelemmel kíséri a résztvevők önellenőrző tesztjeit, amennyiben szükségesnek látja tanácsot, segítséget ad – ismertette dr. Bordás Sándor főiskolai tanár.
A tanfolyam a humán közszolgáltatásban dolgozó szakemberek, személyes gondoskodást végző szakemberek számára indult. – A képzésen többek között részt vesznek a házi segítségnyújtás, a pszichiátriai betegek otthona, a szenvedélybetegek otthona, a fogyatékos személyek otthona, a javítóintézet, a gyermekotthon, a területi gyermekvédelmi szakszolgálat területéről, valamint egyéb, közfoglalkoztatásban dolgozók is jelen lehetnek. Főleg Orosházáról, de a Tótkomlósról, Kardoskútról, Nagybánhegyesről és Kaszaperről is érkeztek szakemberek – tájékoztatott az oktató.
Dr. Bordás Sándor elmondta, a képzés célja, hogy a résztvevők átfogóan megismerjék a mentálhigiéné alapfogalmait és módszereit, a prevenció és promóció jelentőségét, a fejlődéslélektan alapfogalmait és a fontosabb fejlődéselméleteket, a mentális betegségek és szenvedélybetegségek alapfogalmait, tüneteit, kialakulásának okait, a szenvedélybetegek csoportterápiás kezelésének lehetőségeit. További fontos cél, hogy szakmai tevékenységüket befolyásoló kapcsolatkezelési és konfliktuskezelési stratégiákat tanuljanak, valamint a mentálhigiéné, az egészséges életmód, az egészségvédelem prevenciós szempontú alkalmazásának, képviseletének módszereit is elsajátítsák.
– Képzéseink a legmodernebb ún. „blended” formában zajlanak, azaz ötvözik a hagyományos személyes és az online tanulási lehetőséget. Elektronikus tananyagaink egyszerűen, internetes csatlakozás után érhetők el online portálunkon. Az oktatási anyagok egyes moduljai szöveges, képes tartalmakból, szakértői videókból, interaktív feladatokból állnak. A képzések nagy előnye, hogy helyben és időben való kötöttség nélkül zajlanak, a résztvevőknek nem szükséges alkalmazkodniuk az oktatóhoz és a csoport többi tagjához – hangsúlyozta az oktató.
A vizsga on-line történik a megfelelő tananyagegységek elsajátítása után teszt formájában. A 15 kredit pontot érő képzés befejezésekor igazolást kapnak a résztvevők. Amennyiben a kontaktórákon megjelent, az online záró tesztet határidőn belül kitöltötte, illetve ha a záró tesztet legalább 80%-os sikerességgel megoldotta.
Dr. Bordás Sándor kifejtette, lényeges, hogy legyenek ilyen jellegű képzések a humán szolgáltató szektorban dolgozó kollégáknak. – Nagyon fontos a humán kapacitások fejlesztése, hiszen folyamatosan fejlődő és változó világban élünk, valamint lényegesnek tartom a különböző régiók helyi tudásszintjének gyarapítását is – zárta az interjút a főiskolai tanár.