Munkacsoport megbeszélések: közös megoldások a problémákra
Munkacsoport megbeszélés helyszíne volt nemrégiben az orosházi Petőfi Művelődési Központ. A program szakértőjét, Dr. Fűziné Dimák Reginát kérdeztük célokról, módszerekről, lehetőségekről.
A munkacsoport megbeszélések célja, hogy a szakemberek, a civil szervezetek, az intézmények, az egyházak képviselői közösen gondolkodjanak. A szakmai párbeszéd élénkítésére törekedek, illetve a hatékonyság növelésére, hiszen az ágazatok közötti együttműködés lehet a leghatékonyabb módszer az ágazatot érintő problémák megoldása, enyhítése tárgyában.
– A bevont települések Orosháza, Kardoskút, Tótkomlós, Kaszaper, és Nagybánhegyes. Célunk, hogy az adott települések szakemberei, a témában érintettek hatékonyan tudjanak fellépni akár helyi szinten is. A szakemberek bemutatják egymásnak a jó gyakorlataikat, melyet később alkalmazhatnak, és közösen, több nézőpontból megközelítve vizsgálják a problémákat – kezdte az ismertetőt Dr. Fűziné Dimák Regina.
A munkacsoport megbeszélésekre elsősorban az adott település szociális, egészségügyi, oktatási – nevelési intézményeinek munkatársait, a helyi civil szervezetek képviselőit várják, de a programban résztvevő településeken tevékenykedő civilekre és egyházakra is számítanak. Ez a saját élményű tapasztalatszerzés segíti az egyéni és településszintű, és a közös és több települést érintő problémák hatékonyabb átlátását.
– A résztvevők jó gyakorlatokat, hasznos technikákat, módszereket ismerhetnek meg, melyeket saját településükön alkalmazva segítséget nyújthatnak egy adott probléma kezeléséhez. Az intézmények a közös megbeszélések alkalmával kapcsolati tőkéjüket bővíteni tudják, a megnyílt csatornákat használni képesek, ezért a többi szervezettel való kapcsolatuk a jövőben szakmailag gyümölcsöző lehet – fogalmazott a szakértő.
Kiemelte, hogy a munkacsoport megbeszélések témái egymásra épülnek.
– A beszélgetéseken foglalkozunk többek között a munkanélküliséggel a szegény és hátrányos helyzetűek körében, a végzettség nélküli iskolaelhagyás problémájával és a megoldási lehetőségekkel, a szegénység problémájával és megoldási lehetőségeivel, ezen belül a gyermekszegénységgel, illetve a lakhatási szegénységgel, a fiatalkorú terhességgel és a korai gyermekvállalás tendenciáival a hátrányos helyzetűek, különösen a romák körében, valamint a hátrányos helyzet átörökítésével és annak megelőzési lehetőségeivel – ismertette.
A szakértő elmondta, azért ezekre a témákra fókuszálnak kiemelten, mivel 2019. tavaszán igényfelmérés történt az említett településeken, majd öt munkacsoport megbeszélésen tárták fel a településeket leginkább érintő problémákat, melyekre szeretnének közösen helyi szintű megoldási stratégiákat keresni.
– A résztvevők a megbeszélések alkalmával többféle kiscsoportos feladatokat végeznek, melyeket aztán megbeszélnek egymással. A kiscsoportos feladatmegoldás lehetőséget ad arra,
hogy az adott témában minden tag elmondhassa véleményét, jobban a témára koncentrálva kifejthesse álláspontját. A nagycsoportos megbeszélés és az egyéb nyitott feldolgozási módok pedig lehetőséget adnak egymás gondolatainak a saját tapasztalatokkal való kiegészítésére – hangsúlyozta dr. Fűziné Dimák Regina.
A program megvalósítása során az interprofesszionális együttműködés munkaformáit alkalmazzák, melynek jellemzői: az együttműködésben való érdekeltség, a szakmai kompetencia eszközként való alkalmazása, a csoportvezetés direkt technikáinak alkalmazása, az egyéni és csoport felelősség körvonalazottsága, valamint a siker mérhetősége.
– A megbeszéléseket alkalmazzuk a SWOT analízist, az „open space” technikát és a video work shop technikát. Ezek mind lehetőséget adnak arra, hogy a megszokottól eltérően, de hatékonyan mérjék fel a tagok a megvitatásra váró problémát, azt több aspektusból tudják szemlélni – tért ki rá a szakértő.
Az „open space” – a nyílt tér technológia, hatékony kávészünet.
– Abban van a módszer ereje, hogy senkit nem kötelez semmire. A főtémán belül az altémákat a tagok hozzák be, a csoportok átjárhatóak. Amelyik téma érdekli a tagot, oda bármikor be lehet ülni, bekapcsolódhat a beszélgetésbe. A közös érdeklődés összehozza az embereket, együttműködésre és felelős viselkedésre, bizalomra tanítja a tagokat – ecsetelte dr. Fűziné Dimák Regina.
Mint mondta, a SWOT analízis több oldalról térképezi fel az adott probléma pozitívumait és negatívumait. A negatívumokon javítani próbálnak a pozitívumokra való tudatos támaszkodással.
Az események rendszeres résztvevője, illetve előadója egy pszichológus.
– A szakértő azokon a megbeszéléseken vesz részt, melyek az ő szakmai kompetenciájába tartoznak. Ilyen például az addikciók, pszichés problémák előfordulása, motivációs interjú elsajátítása – mondta a szakértő.
Dr. Fűziné Dimák Regina zárásként úgy fogalmazott, a pszichológus hozzáértésével segítséget nyújthat az adott probléma háttérben rejlő okainak szakszerű feltárására, a tünetekre és a kezelés lehetőségeire is felhívja a figyelmet.