Tömegsport nélkül nincs élsport
A vívás tradicionális magyar sport, azt is mondhatnánk, hogy a génjeinkben van. A projekt keretében megtartott egészségnapokon, az Orosházi Zsoldos Péter Vívó Egyesület bemutatói mintha igazolnák ezt a tézist.
– Minden bemutatónkat nagy érdeklődés övezte. Nagyon jól fogadták. Annak ellenére, hogy tradicionális magyar sport, ahhoz, hogy élvezettel tudja nézni valaki, meg kell tanulni az alapokat. A bemutatóinkat ezért mindig úgy állítjuk össze, hogy egy laikus is meglássa azokat a szépségeket, amit meg szeretnénk mutatni. Minden alkalommal szurkoltak a gyerekeknek és persze a legjobb, mikor ki is próbálhatják. A valódihoz hasonló, műanyag felszereléssel, de megtapasztalják, milyen érzés „fegyvert fogni” a másikra – mondja el bevezetésként Nagy Nándor, az egyesület vezetőedzője.
– Miért tartjátok fontosnak, hogy az élsport mellett a rendszeres mozgást, a szabadidős sportolást is propagáljátok?
–Szabadidős sport, tömegsport nélkül nincs és nem is lehet élsport. Az élsportolókat csak olyanok közül lehet kiemelni, kinevelni, akik egyébként is sportos beállítottságúak és megvan bennük az ahhoz szükséges tehetség és szorgalom is. Minél nagyobb az egészséges életmódot folytató, rendszeresen mozgó gyerekek tábora, annál nagyobb az a bázis, amiből meríthetünk. Különösen igaz ez mostanában, amikor a gyerekek közt igen nagy arányban vannak a túlsúlyos, nem sportoló, nem egészségesen élő fiatalok. Az egészséges életmódnak pedig sok pozitív hatása van az egyéni életminőségre is. Kialakul egy olyan bioritmus, amit ha megszokik, megtart az ember, sokkal könnyebben végzi el a napi teendőit, legyen az munka, vagy tanulás. Könnyebben tartja összhangban a fizikai és mentális jólétet.
– A bemutatóitokat mindig nagy érdeklődés kísérte. Megnövekedett-e az egyesületbe jelentkezők száma utána?
– Nagy sikerűek voltak a bemutatók, különösen, hogy az érdeklődők ki is tudták próbálni a vívást. A helyszíneken nagy volt az érdeklődés, de új tanítványok még nem jelentkeztek kimondottan ezekre azeseményekre hivatkozva.
– Milyen tapasztalatokkal gazdagodtatok az egészségnapokon, illetve mi a véleményed magáról a projektről?
– A projekt nagyszerű és folytatásra érdemes kezdeményezés. Talán a reklámja lehetett volna kicsit erőteljesebb, de így is nagy hasznát látjuk. Azon túl, hogy az egészségnapokon megpróbálták a fiatalokat, idősebbeket elvinni az egészséges életmód felé, egy kicsit nagyobb belátást is kaphattak a résztvevők a helyi egyesületek életébe, munkájába. Fontos, hogy az emberek tisztában legyenek a lokális lehetőségekkel akár sportról, civil életről akár valamilyen szolgáltatásról van szó.
– Milyen életkorban nem késő elkezdeni a rendszeres testmozgást?
– Soha sem késő elkezdeni. Persze tisztában kell lennünk saját egészségi állapotunkkal, erőnlétünkkel és csak folyamatosan felépítve kerülhetők el a kellemetlen tapasztalatok. Az is fontos, hogy a kezdéskor – de később is – vegyük igénybe valamelyik felkészült szakember, edző segítségét.
– Van-e a városunkban elegendő egészségnap, vagy más hiteles propagandája a rendszeres mozgásnak, egészséges életmódnak?
– Őszintén? Azt gondolom, lehetne több. Régebben voltak Orosházán pl. a Nagy sportágválasztónak eseményei. Ezeket érdemes lenne visszahozni.