Továbbképzés pedagógusoknak: a mai világban is fontosak a hagyományok

Óvodapedagógusok számra biztosított képzést korábban a Kodolányi János Egyetem. Liszkai Anikó is részt vett az oktatáson, a képzést követő vizsgát pedig a közelmúltban sikeresen teljesítette. A kurzusról és a tapasztalatairól mesélt.

A Játékpedagógia és szabadidő-szervező felkészítő pedagógusok számára elnevezésű továbbképzés célja az óvodapedagógusok ismereteinek bővítése, eszköztáruk frissítése a témával kapcsolatosan, és szervezési kompetenciáiknak fejlesztése volt. A képzés során a résztvevőknek bemutatták a játékpedagógia alapjait, a szabadidő-szervezés helyszíneit, különböző módszereket, a játékelméletet, a megváltozott tanulói igényeket, valamint az online média kínálatának innovatív lehetőségeit is.

Liszkai Anikó elmondta, az oktatás során először egy közös személyes konzultációs napra került sor, ahol regisztráltak a tanuláshoz szükséges online felületre, illetve útmutatót is kaptak annak használatához. Ezt követően megbeszélték a konzultációs időpontokat, amikor mindenki otthonról online csatlakozott be. Tananyagonként az egyes részek feldolgozását segítő tesztkérdések voltak, melyeket kitöltve ellenőrizhették tudásukat, majd végül a záró teszt kitöltésére is online került sor.

– Óvodapedagógusi diplomám megszerzéséhez játékpedagógiából írtam szakdolgozatot. Ez a továbbképzés megerősített abban, mennyire fontos a mai rohanó világban, a digitális fejlődés nyomon követése mellett a néphagyományok ápolása, átörökítése is – fogalmazott Liszkai Anikó.

Mint mondta, az oktatás során többek között betekintést nyerhetett, a múzeumpedagógiába, amely számára nem minden tekintetben volt újszerű, hiszen saját gyermekeivel kirándulások és egyéb szabadidős családi programok kapcsán rendszeres látogatásokat tesznek múzeumokba. Ezeknek a tapasztalatoknak köszönhetően annak interaktív jellegét testközelből ismeri, de a gyakorlati ismeretei mellé a kurzuson elméleti alapokat szerzett.

– Nagyon jól tudom hasznosítani a tavasszal elsajátított tudást. Többek között már megvalósult a szülők bevonásával egy Hazafiasság és hungarikumok című óvodai nyílt nap, március 15. ünnepkör kapcsán, ahol a robotika kódolás és a hagyományos játékok együttesen voltak jelen. Ezeket a szülők a gyermekikkel közösen próbálhatták ki, interaktív játszóház jelleggel – ismertette az óvodapedagógus. Kiemelte, az önképzés nagyon fontos számára, mindig keresi az új módszereket, játékokat, ami a gyerekek mindennapjait színesítheti.

A képzés úgynevezett „blended” formában valósult meg, azaz a személyes kontakt és az e-learning is szerves részét képezte a tanmenetnek. Ahogy Liszkai Anikó fogalmazott, kifejezetten hasznosnak tartja az e-lerning képzéseket.

– Kényelmesen, a saját időmet beosztva tudtam a tananyag elsajátításával haladni, a konzultációk pedig lehetőségeket nyújtottak a szakmai beszélgetések megvalósítására. Az online tanulás számtalan előnyének egyike, hogy nem kell fizikálisan egy térben lenni, mégis folyamatos kapcsolatban tudunk maradni egymással. A kialakult szociális hálózat pedig fontos az egymástól való tanulásban, erre jó példák a közösségi pedagógiai csoportok – hangsúlyozta.

A képzésben orosházi, tótkomlósi, kaszaperi, nagybánhegyesi, valamint kardoskúti óvodapedagógusok vettek részt.

– Nyilvánvalóan nagyon fontos a pedagógusok számára is, hogy betekintést nyerjenek egymás munkájába. Jó alkalom volt ez arra, hogy szakmai ismereteinket bővítsük, szakmai kapcsolatokat építhessünk ki, valamint gyakorlati tapasztalatainkat megosszuk egymással – sorolta az óvodapedagógus. Zárásként úgy fogalmazott, számára ez egy nagyon tartalmas továbbképzés volt.

Megszakítás