Mindennek a kulcsa az iskola, az oktatás
Fontos eleme a pályázatnak a tanulói ösztöndíj program, mely egyszeri támogatással nyújt segítséget kínál a konzorcium településén élő hátrányos, és halmozottan hátrányos helyzetű tanulók számára. Erről kérdeztük Batárné Csányi Tünde szakmai vezetőt.
– Milyen számban élnek a konzorciumi partner településeken a hátrányos, vagy halmozottan hátrányos helyzetű tanulók, akik megfelelnek a pályázati feltételeknek?
– A projektet megvalósító héttagú konzorcium öt településén – Orosháza, Kardoskút, Nagybánhegyes, Tótkomlós, Kaszaper – mértük fel az ösztöndíj pályázat tervezésekor a Gyermekvédelmi Törvényben rögzített feltételeknek megfelelő tanulók számát. Azt tapasztaltuk, hogy az öt településen valamivel több, mint háromszáz ilyen gyermek van. A projekt a kitűzött céljaink szerint 280 gyereknek fog tudni támogatást adni, ami ha megnézzük, egy igen magas arányszám. Az ösztöndíj igénylési feltételeknek megfelelő tanulók kilencven százalékát takarja körülbelül. A pályázat továbbra is nyitott, a kiutalások még nem történtek meg.
– Milyen volt az ösztöndíj program fogadtatása az igény jogosultak, illetve családjaik körében?
– A fogadtatása igen pozitív kezdettől fogva. Az érintett sokszor három, négy, vagy még több gyermeket nevelő családok többsége kevésbé tájékozott a lehetőségeiket illetőleg. Fel kell hívni a figyelmüket, illetve előfordul, hogy magának a pályázati anyagnak az elkészítésében is segíteni kell. Ebben az érintett Önkormányzatok és sok esetben én magam is igyekszünk nekik segíteni.
– Mekkora segítséget jelent egy ilyen összeg, mit tudnak belőle megvalósítani?
– A támogatás összege bruttó 49100 Ft. Ez egyszeritámogatás. Azt gondolom, hogy ezen családok többségénél több gyerek is megfelel a pályázati feltételeknek és pályázik is. Ez, különösen ebben a jelenlegi nehéz időszakban nagy segítséget jelent. A cél az, hogy az elnyert összeget mindenképpen a gyermek iskoláztatására fordítsák. Ez lehet iskolai eszköz, az előmenetelt segítő tevékenység finanszírozása, vagy akár közlekedési költség, buszbérlet is. A résztvevő családok esetében minden forintnak jelentősége van és úgy gondolom, hogy ez az összeg komoly segítség tud lenni az őszi hónapokban számukra.
– Mint szakmai vezető, hogy látja, mit kellene, mit tudnánk tenni az esélyegyenlőség további javítása érdekében?
– Mindenféleképpen nagyon fontos, hogy ezeket a gyerekeket motiválttá tegyük, a szó minden értelmében a saját sorsuk, iskolai előmenetelük tervezésében, gondozásában. Csak úgy kerülhetjük el a hátrányos helyzetük tovább örökítését, ha ez a felnövekvő generáció megfelelően fejlődni tud. Számos példa megmutatta már, hogy a szegénységből, a kilátástalan helyzetből ki lehet törni. A kulcs az iskola, az oktatás. Mindent meg kell tenni azért, hogy ezek a gyerekek a szocio-kulturális hátrányaik miatt ne legyenek az iskolában mindenképpen kudarcra ítélve, és ameddig csak lehetséges bent tartsuk Őket a rendszerben, hogy ne a lehetőségeikhez, hanem a képességeikhez mért lehető legmagasabb végzettséggel hagyják el az iskolát. A szülőket és a gyerekeket egyaránt motiválttá kell tenni a tudás megszerzését illetőleg. Ehhez minden elképzelhető és lehető segítséget meg kell adni számukra.